Nápad založit v regionu centrum environmentální výchovy vznikl v polovině roku 2019. Původně jsme chtěli v Moravské Třebové najít prostor, kde by mohlo sídlit zároveň i rodinné centrum a další organizace zabývající se vzděláváním. Takový prostor by ale vyžadoval velké finanční investice, proto jsme opustili myšlenku společného projektu a hledali jsme dál. Bývalá základní škola v Linharticích se ukázala jako ideální místo. Jak vnitřní prostory, tak přilehlá zahrada jsou pro naše účely ideální. Kousek od areálu školy je i les a louky, které budeme využívat pro výuku terénních programů.

Centrum Moravské Třebové je vzdálené asi 25 minut chůze, takže není nutné vázat se na veřejnou dopravu. Poté, co jsme se domluvili s obcí Linhartice na pronájmu školy, jsme v lednu 2020 založili spolek Ekocentrum Linhartice, z.s. a začali jsme vymýšlet vhodný název. To se ukázalo jako velký oříšek, ale nakonec jsme se shodli na jméně Stolístek. Ne proto, že bychom chtěli nabízet 100 programů nebo proto, že čtyřlístek nám připadal moc obyčejný. Stolístek je docela obyčejná vodní rostlina, která se ale ráda rozrůstá všude, kde má prostor. Vodní rostlinku jsme navíc zvolili i proto, že právě voda je v okolí školy důležitým živlem díky vysoké hladině podzemní vody a blízkosti řeky.

Když už jsme měli i název, začali jsme připravovat programovou nabídku a také se nám podařilo získat prostředky na úpravy zahrady. Moc děkujeme obci Linhartice a projektu MAP II rozvoje vzdělávání pro území ORP Moravská Třebová za podporu. Původně jsme chtěli začít naše programy nabízet už v květnu, ale situace kolem koronaviru nás přiměla posunout začátek až na září 2020. Doufáme, že i přes současné složité období bude o naši činnost zájema přispějeme tak k rozvoji regionu v oblasti vzdělávání.