Nápad založit v regionu centrum environmentální výchovy vznikl v polovině roku 2019. Původně jsme chtěli najít prostor v Moravské Třebové, jediný vhodný a volný objekt by ale vyžadoval velké finanční investice, proto jsme hledali dál. Bývalá základní škola v Linharticích se ukázala jako ideální místo. Jak vnitřní prostory, tak přilehlá zahrada jsou pro naše účely ideální. Kousek od areálu školy je i les a louky, které využíváme pro výuku terénních programů.

Centrum Moravské Třebové je vzdálené asi 25 minut chůze, takže není nutné vázat se na veřejnou dopravu. V lednu 2020 jsme založili spolek Ekocentrum Linhartice, z.s. a začali jsme vymýšlet vhodný název. To se ukázalo jako velký oříšek, ale nakonec jsme se shodli na jméně Stolístek. Ne proto, že bychom chtěli nabízet 100 programů nebo proto, že čtyřlístek nám připadal moc obyčejný. Stolístek je docela obyčejná vodní rostlina, která se ale ráda rozrůstá všude, kde má prostor. Vodní rostlinku jsme navíc zvolili i proto, že právě voda je v okolí školy důležitým živlem díky vysoké hladině podzemní vody a blízkosti řeky.

Když už jsme měli i název, začali jsme připravovat programovou nabídku a také se nám podařilo získat prostředky na úpravy zahrady. Moc děkujeme obci Linhartice a projektu MAP II rozvoje vzdělávání pro území ORP Moravská Třebová za podporu. Původně jsme chtěli začít naše programy nabízet už v květnu, ale situace kolem koronaviru nás přiměla posunout začátek až na září 2020.

11.9.2022 jsme Stolístek slavnostně otevřeli. O naši činnost byl hned veliký zájem, ale bohužel v půlce října došlo k zavření škol a tak jsme zase museli trpělivě čekat až do jara. Čekání se ale vyplatilo, protože od té doby máme ve Stolístku pořád plno a neustále rozšiřujeme portfolio našich činností (název jsme tedy zvolili velmi vhodně ;-)). Kromě denních výukových programů jsme začali nabízet i programy na školy v přírodě nebo adaptační kurzy, pořádáme příměstské tábory, kurzy a workshopy pro veřejnost a také občas uspořádáme nějakou akci na míru pro místní organizace nebo firmy. Dokonce už máme i svůj pobočný spolek – Lesní klub Blatouch, který sídlí na kraji lesa u Moravské Třebové. Veškerá naše činnost se stále zaměřuje na environmentální a polytechnické vzdělávání, ale také místně ukotvené učení, globální a klimatické vzdělávání.

Velmi hrdí jsme na to, že naše zahrada získala v roce 2021 certifikaci „Ukázková přírodní zahrada“. Ve školním roce 2022/23 nás čeká rekonstrukce sociálního zázemí a celého spodního patra. Zahradní přístavek, který dosud sloužil jako sklad, bude přestavěn na venkovní polytechnickou učebnu. Nové prostory nás jistě inspirují k dalším nápadům 🙂