Síly přírody

Určení programu MŠ + 1.stupeň ZŠ
Délka programu 4 x 120 minut
Cena programu 80 Kč
Období programu září-říjen, duben-červen
vnitrni
zahrada
prijedeme

Pojďme poznat síly, které hýbou přírodou a objevme je v našem životě.

Co je v nás energické a očisťuje jako oheň? Objevme informaci, která je nesena vodou. Pozdravme Zemi, která nás živí jako matka. Poznejme vzduch, který jako duch vane vším, i naším tělem.

Ve čtyřech výukových blocích se děti seznámí s jednotlivými živly. Jsou připraveny hry, tvoření, jemná práce s vlastním tělem i jednoduché pokusy, které umožňují poznat, jak dalece jsme součástí živlů a přírody.

  • Oheň

Probíhá převážně na zahradě. V průběhu pohybových her a sdílení mají děti možnost poznat živel ohně působící v jejich životě. V rámci povídání příběhů děti poznají provázanost ohně s lidmi od pradávna až do současnosti. Během tvoření si děti vyrobí kouřový obrázek otiskem listů nebo odlijí svíčku ze včelího vosku.

  • Voda

Probíhá na zahradě a u řeky. „Bez vody není života.“ Děti mají možnost poznat, jak voda působí nejen v našem těle, ale také na svět rostlin i zbylou přírodu. O tom, že voda nese informaci se mohou přesvědčit v rámci jednoduchého pokusu. Na závěr si s pomocí vymývané techniky vytvoří obrázek.

  • Země

Probíhá na zahradě. V této části programu si děti osahají samotnou Zemi, aby pochopily, jak hluboce jsme s ní spojeni. V průběhu her zapojí všech pět smyslů – „prohmatají“ různé druhy přírodních materiálů, očichají i ochutnají bylinkový čaj, zaposlouchají se do zvuků kamenů a možná i uvidí, že Zemi je třeba přijmout a chránit. Podle časové dotace je možné vyrobit z přírodních materiálů jednoduchý výrobek (vlna, dřevo, kůra,..).

  • Vzduch

Probíhá na zahradě. V rámci pohybových a psychomotorických her, i prostřednictvím zvuku a zpěvu mají děti možnost poznat živel vzduchu v jeho skutečné síle. Zahrají si s peříčky a foukacími formulemi. Z přírodních materiálů si vyrobí jednoduchou zvonkohru nebo větrník, aby jim mohl i doma sílu vzduchu připomínat.

Mohlo by se vám také líbit...